CURRICULUM VITAE - Petr Štěrba - obrazy

Petr Štěrba

Nar. 23.7.1944, Ettenheim, Německo
Žije a pracuje v Jindřichově hradci

Nedávno jsem si s mým otcem prohližela na půdě naší chalupy staré sešity z doby jeho studii na vysoké škole. Studoval veterinu, ale školu z více důvodů nedokončil. Když jsme se dostali na sešity z anatomie, tak mi opravdu došlo, ze otec dostal od boha dar, jaký dostane málokdo. Bylo zde spousta skic orgánů a svalů nakreslené s takovou dynamikou a lehkostí a přitom se nikdy kreslit neučil.

Po delší nemoci musel povolání veterinárního technika opustit a začal se věnovat malbě. Kamarád ho oslovil, zda by mu nenamaloval obraz, on namaloval a tím se rozjela jeho cesta za uměním. Začal se věnovat oleji na plátně. Témat bylo mnoho - kopie starych mistrů, honosné zámecké obrazy, portréty, krajinomalba, zatiší, ale i kresba. Z jeho dřívějších aktivit nemohu opomenout tkani tapiserií a výrobu různych uměleckých předmětů.

Nejraději mám však jeho kopie Rembrandta. Na některé obrazy bych si i troufla, ale jak tvoří Rembrandta, je pro mě něco nepochopitelného. Z toho plyne i název výstavy, nad kterým jsem ani nemusela přemýšlet - "Rembrandt z Jindřichova Hradce" - jsou tím míněna ona plátna Rembrandta, nikoli okázalá stylizace do pozice mistra.

Jsem na svého otce hrdá a přeji mu z celého srdce, aby namaloval ještě mnoho krásných obrazů.

Dcera Kateřina

(Použito z úvodníku k výstavě v Okresním muzeu v Jindřichově Hradci - léto 2004)

 

 


 

PICTURE GALLERY CURRICULUM VITAE